برنامه‌ریزی صحیح یعنی استفاده از لحظه لحظه‌ی زندگی. هر هدفی حتی به ظاهر بزرگ و دست‌نیافتنی، با برنامه‌ریزی صحیح دست‌یافتنی می‌شود.

157999502

  • مهم‌ترین اصول برنامه‌ریزی شامل شش اصل طلایی هستند:

۱) برنامه‌ریزی باید به حد کافی انعطاف‌پذیر باشد؛ یعنی در آن یک‌سری ساعات آزاد در نظر گرفته شود تا در صورت پیشامدهای غیر منتظره بتوان به جبران ساعات از دست‌رفته پرداخت و عقب‌ماندگی‌های را در آن ساعات جبران کرد.

۲) برنامه‌ریزی باید فردی و بر اساس خصوصیت‌های ویژه و نقاط قوت و ضعف هر فرد باشد. در عین حال باید توجه داشت عمل به برنامه‌ریزی انفرادی هنگامی که فرد با دوستانی همراه شود که عادات تحصیلی یکسان دارند یا هدف مشترکی را تعقیب می‌کنند ساده‌تر است.

۳) در برنامه‌ریزی باید درس‌هایی که پشت سر هم قرار می‌گیرند از نظر موضوع تفاوت بیش‌تری داشته باشند و درس‌های مشابه پشت سر هم خوانده نشوند.

۴) افزودن بر ساعات درسی و پیشرفت به صورت تدریجی باشد نه به صورت حرکت موشکی یا سطح شیب‌دار.

۵) عقب‌گرد گاهی اوقات اجتناب‌ناپذیر است و آن هنگامی است که به قدر کافی روی پله‌ی پایین‌تر نمانده‌‌اید. یادتان باشد عقب‌گرد یک اتفاق طبیعی است نه یک فاجعه.

۶) در عمل به برنامه‌ریزی هر وقت احساس خستگی کردید به یاد این جمله بیفتید: “نسیمی نیروبخش از پی هر خستگی می‌وزد! پس به پیش!” پیوستگی داشته باشید.

پاسخ بدهید