سه دستاورد پژوهشی دانشگاه پیام نور استان هرمزگان رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور، دکتر صمد حمزه ئی رئیس دانشگاه پیام نور استان هرمزگان به مناسبت هفته پژوهش گفت: هفته پژوهش فرصتی برای نمایش توانمندی های علمی و تحقیقاتی مراکز آموزشی و پژوهشی کشور است که در آن می توان با بومی سازی فعالیت های علمی، مشوق خوبی برای محققین در زمینه رفع نیازهای اساسی کشور بود.
دکتر حمزه ئی تصریح کرد: خوشبختانه دانشگاه پیام نور استان هرمزگان در سال جاری فعالیتهای شایسته ای را انجام داده و رونمایی از سه طرح بزرگ در این هفته یکی از برنامه های خوب دانشگاه است.
دکتر میترا آرمان مدیر پژوهش دانشگاه پیام نور استان هرمزگان در مراسم درخصوص طرح پژوهشی اش گفت: سلول اسپیرو نوعی کود زیستی است که نه تنها باعث اصلاح خاک شده بلکه می تواند نیاز گیاهان به آب را در زمان های مختلف مرتفع کند و این اختراع برای اولین بار در ایران ثبت شده است.
وی افزود: این طرح می تواند در جهت حفظ محیط زیست از اثرات مضر کود شیمایی بکاهد و همچنین کمکی جهت نگهداری آب بیشتر در خاک باشد.
مدیر پژوهش دانشگاه پیام نور استان هرمزگان تصریح کرد: این طرح با توجه به بحران کم آبی، گامی موثر در این مسیر برداشته و اشتغال قابل توجهی در بخش کشاورزی ایجاد می کند.
در ادامه دکتر امید علی پور علیمردان عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور استان هرمزگان که طرحی تحت عنوان پودرهای جذاب آلاینده زدایی نفتی ثبت اختراع کرده، افزود: در این طرح از پودر و نخ لاستیک های فرسوده جهت پاک کردن آلاینده های نفتی دریا استفاده می شود که علاوه بر ارزان بودن و صرفه اقتصادی، این طرح می تواند به کاهش آلودگی دریا کمک کند.
فاطمه عیدی قلعه قاضی از کارکنان دانشگاه پیام نور هرمزگان و صاحب طرح سوم پژوهشی این مراسم عنوان اختراع خود را «تولید آگار از جلبک های دریایی آگارفیت» عنوان کرد و گفت: پیش از این اختراع، آگار این جلبک از کشورهای دیگر وارد می شد اما اکنون با این اختراع که نوعی کارآفرینی نیز محسوب می شود، می توان آگار را تولید و در صنایع مختلف از آن استفاده کرد.
گفتنی است مراسم افتتاح هفته پژوهش با حضور مسئولین استانی از جمله دکتر جادری استاندار هرمزگان، دکتر آشوری عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، دکتر حمزه ئی رئیس دانشگاه پیام نور استان هرمزگان و سایر روسای دانشگاهها استان هرمزگان برگزار شد
منبع : دانشگاه پیام نور

پاسخ بدهید