در بخش نخست به معرفی مدیریت MBA ، تاثیر و اهمیت تحصیل این رشته در آینده کاری شما و مواردی که برای تحصیل در این زمینه باید در نظر بگیرید صحبت شد. در این بخش به چگونگی خواندن MBA در ایران و پیشینه این رشته در ایران و جهان می پردازیم.

چگونه می توانم در ایران MBA بخوانم؟

  • گزینه اول: تحصیل در موسسات آموزش عالی آزاد

اگر شما به سرعت می خواهید مدرک MBA را کسب نمایید و یا زمان کافی برای آمادگی کنکور کارشناسی ارشد را ندارید و همچنین اگر زمان و انرژی کافی برای تحصیل تمام وقت در دوره دوساله کارشناسی ارشد MBA یکی از دانشگاه های سراسری را ندارید، دوره های یکساله MBA موسسات آموزش عالی آزاد را برای شما پیشنهاد می کنیم.
ازجمله ویژگی های تحصیل در دوره های MBA موسسات آموزش عالی آزاد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– قبولی آسان

– امکان شرکت دوره های غیرحضوری آموزش اینترنتی

– کم هزینه بودن

– هم کلاس شدن با مدیران و افراد با تجربه

در موسسه آموزش عالی آزاد دانش پژوهان علاوه بر موارد بالا می توان به نکات زیر هم اشاره کرد:

– جامعیت سرفصل ها از مباحث مقدماتی مدیریت MBA تا مباحث پیشرفته آن

– انتخاب سرفصل های بروز و منطبق بر مباحث روز دنیا

– عضویت در سامانه آموزشــی

– در انتهای دوره امکان انتخاب زمان آزمون هر یک از دروس براساس خواست دانش پذیر و ارسال گواهینامه پایان دوره مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و..

جهت کسب اطلاعات بیشتـر یا دریافت مشاوره رایگان با شماره ۹۵۰۲۵۵۱۰-۰۳۱ تماس بگیرید.

 

  • گزینه دوم: تحصیل در دانشگاه های سراسری

اگر دانشگاه محل اخذ مدرک تحصیلی برای شما اهمیت فراوان دارد، قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور را دارید، زمان و انرژی کافی برای تحصیل تمام وقت در دانشگاه هایی چون (صنعتی شریف، امیرکبیر ، پلی تکنیک تهران، دانشگاه تهران و …) را دارید. این گزینه برای شما مفید می تواند باشد. البته باید یادآوری نمود که رقابت میان افراد علاقه مند به ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد رشته MBA در این دانشگاه ها بسیار زیاد است. ازجمله ویژگی های تحصیل در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– قبولی دشوار و رقابت بالا
– تشکیل کلاس ها در طول ۱۶ هفته آموزشی در هر ترم تحصیلی
– هزینه حدود ۸ تا ۹ میلیون تومان برای دوره های شبانه

  • گزینه سوم: تحصیل در دانشگاه های آزاد، پیام نور، موسسات غیرانتفاعی و دوره های مجازی دانشگاه ها

گزینه دیگری که برای تحصیل در کارشناسی ارشد MBA پیش روی شما می باشد تحصیل در دوره های ارشد دانشگاه آزاد، پیام نور، موسسات غیرانتفاعی و دوره های مجازی  و پردیس های بین المللی آن ها می باشد. دوره هایی در برخی موسسات و مخصوصا پیام نور با سابقه ارائه می شوند که کیفیتی معادل دوره های برگزار شده در دانشگاه های سراسری را دارند.
به شخصه دوستی را می شناسم که با تحصیل در دوره کارشناسی ارشد MBA فراگیر پیام نور، اکنون با کیفیتی بسیار بالا در راس یک تیم بازاریابی بسیار متبحر مشغول به فعالیت است.

پیشینه رشته MBA در ایران و جهان

شش

  • پیشینه MBA در جهان

در اواخر قرن نوزدهم میادی زمانی که ایالات متحده آمریکا در حال صنعتی شدن بود، کارخانه های تولیدی و کمپانی های بزرگ به متخصصانی با مهارت های مدیریتی بالا نیاز پیدا کردند و بدین گونه رشته MBA برای پوشش نیازهایی مانند حسابداری، مدیریت مالی، بازاریابی، مدیریت نیروی انسانی، مدیریت اجرایی و بعد ها مدیریت استراتژیک به وجود آمد و برخی دروس اختیاری به محتوای آن افزوده شد.
نخستین فارغ التحصیان رشته MBA در سال ۱۹۰۰ میادی از پیشینه رشته MBA در ایران و جهان مدرسه کسب و کار تاک در مدرسه دارت ماوس بودند ولی نخستین دوره جامع یکساله MBA را مدرسه مدیریت کسب و کار دانشگاه هاروارد در سال ۱۹۰۸ میادی با ۳۳ دانشجو برگزار کرد.

  • پیشینه MBA در ایران

قبل از انقاب در دهه ۵۰ شمسی نیز در ایران، دوره مدیریت MBA توسط واحد مطالعات مدیریت دانشگاه هاروارد برگزار می گردید که بعد از فارغ التحصیلی دانشجویان ۲ دوره، فعالیت آن متوقف گردید. بعد از انقاب نیز در اواخر دهه شصت شمسی دوره های دانشکده مدیریت و اقتصاد مدیریت اجرایی توسط سازمان مدیریت صنعتی برگزار گردید. اما آغاز تحول بنیادی در برگزاری دوره های مدیریت MBA در ایران در اواخر دهه ۷۰ شمسی با تاسیس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف رخ داد. پس از آن با گسترش علاقه مندی به این رشته علی الخصوص میان فارغ التحصیان مقطع کارشناسی رشته های فنی و مهندسی ظرفیت پذیرش در سایر دانشگاه ها ایجاد و گسترش یافت.

 

پاسخ بدهید