از آن جهت که سرنوشت یک کشور در زمینه‌های مختلف اجتماعی،‌ علمی، تکنولوژی و صنعتی و نیز رفاه آحاد جامعه در گرو چگونگی وضعیت اقتصاد است، رشته اقتصاد اهمیت بسیار زیادی دارد. با استفاده از این دانش است که روند رشد اقتصادی کشور رقم خورده و به طور کلی سرنوشت حال و آینده جامعه تعیین می‌شود پس پرواضح است موضوعی این چنین که دارای این درجه از اهمیت است، بسیار مهم و حساس خواهد بود. لذا در کشورهای پیشرفته در میان رشته‌های دانشگاهی اقتصاد را در قیاس با رشته‌های پزشکی و مهندسی، بالاتر ارزیابی کرده و به آن بهای بیشتری می‌دهند. اما در کشور ما متأسفانه با این که همگان به اهمیت این رشته اذعان دارند، ولی در عمل توجه لازم به آن نشده است.

  • در دانشگاه پیام نور کارشناسی ارشد اقتصاد در ۲ گرایش علوم اقتصادی و اقتصاد اسلامی ارائه شده است.

IMAGE634443344492633915

 

اقتصاد اسلامی

نظام اقتصاد اسلامی عبارت است از مجموعه قواعد کلّی ارائه شده در اسلام در زمینه روش تنظیم حیات اقتصادی و حلّ مشکلات آن، در راستای تامین عدالت اجتماعی. از جمله اهداف اقتصادی جمهوری اسلامی ايران نیز نيل به تحقق و شکل گيری اقتصاد کشور مبتنی بر مولفه های اسلامی است. هدف این رشته تربیت متخصصانی است که بتوانند مبانی و روابط حاکم براقتصاد اسلامی را در مدیریت، سیاستگزاری و برنامه ریزی اقتصادی کشور اعمال کنند، رفتارهای اقتصادی مردم را تحلیل نمایند و ضمن ارتقاء دانش اقتصاد اسلامی، توانایی فرهنگ سازی در رفتار اقتصادی مردم را بر اساس اسلام داشته باشند.

منابع ترم اول دوره دانشپذیری اقتصاد اسلامی :

نام درس (تعداد واحد درسی)
 
    منابع درسی      مولف-مترجم    ناشر
اندیشه های اقتصادی مسلمانان(2 واحد) اندیشه های اقتصادی مسلمانان هادی غفاری پیام نور
نظریه اسلامی اقتصاد کلان(3 واحد) اقتصاد کلان با رویکرد اسلامی حسین میر معزی پژوهشگاه فرهنگ
اقتصادسنجی میانه(3 واحد) مبانی اقتصادسنجی جلد1و2 دامودار گجراتی دانشگاه تهران

جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد اقتصاد اسلامی :

ترم دوم (10 واحد) ترم سوم (9 واحد)
نظریه اسلامی اقتصاد خرد ( 3 واحد) نظام پولی و مالی اسلامی (2 واحد) 
روش شناسی اقتصاد اسلامی (2 واحد) توسعه اقتصادی اسلامی (3 واحد)
نقد نظریه های اقتصاد سنتی (2 واحد) مدیریت مالی اسلامی (2 واحد)
اقتصاد ایران و اقتصاد اسلامی (3 واحد) نظام بانکداری اسلامی (2 واحد)

ترم چهارم :

پژوهش محور پایان نامه ( 6 واحد)
آموزش محور بانکداری اسلامی بین الملل ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد) + اقتصاد اسلامی در عصر حاضر ( 2 واحد)

 

هدف و ضرورت
هدف این رشته تربيت‌ متخصصان‌ اقتصادي‌ است كه‌ با الهام‌ ازجهان‌بيني‌ دين‌ مبين‌ اسلام‌ قادر به‌ ارائه‌ خدمات‌به‌جامعه‌ باشند و بتوانند در سايه‌ اندوخته‌هاي‌علمي‌ خود مشكلات‌ اقتصادی بخشهاي‌ دولتي‌ و خصوصي‌ را حل‌ نموده و تجارب‌ علمي‌ خود را در جهت‌ تحقق‌اهداف‌اقتصادي‌ نظام‌اسلامي‌ به‌كار گيرند.

آینده شغلی و بازار کار رشته اقتصاد اسلامی
مشاغلی مانند کارمند بانک، رییس بانک، کارشناس گمرک، مدیر مالی، تحلیل گر مالی، کارشناس امور مالیاتی، حسابدار، استاد دانشگاه، پـژوهـــشــگـر، مشاور مدیریت به طور مستقیم به این رشته تحصیلی ارتباط دارد و دانش آموختگان در صورت فعالیت در این شغل بیشترین ارتباط را بین رشته تحصیلی و شغل خود برقرار خواهند کرد.
همچنین مشاغلی مانند کارشناس، مدیر آموزش، کارشناس، مدیر خرید و تدارکات، کارشناس تحقیقات بازار، ظرفیت جذب افراد مختلف از تخصص های گوناگون را دارا می باشند. در این مشاغل، هر فرد علاوه بر تسلط بر مهارت های مربوط به آن شغل، لازم است به فراخور صنعت و نوع کسب و کاری که در آن مشغول به کار است، دارای دانش تخصصی مربوطه نیز باشد.

 

پاسخ بدهید