از آن جهت كه سرنوشت يك كشور در زمينه‌هاي مختلف اجتماعي،‌ علمي، تكنولوژي و صنعتي و نيز رفاه آحاد جامعه در گرو چگونگي وضعيت اقتصاد است، رشته اقتصاد اهميت بسيار زيادي دارد. با استفاده از اين دانش است كه روند رشد اقتصادي كشور رقم خورده و به طور كلي سرنوشت حال و آينده جامعه تعيين مي‌شود پس پرواضح است موضوعي اين چنين كه داراي اين درجه از اهميت است، بسيار مهم و حساس خواهد بود. لذا در كشورهاي پيشرفته در ميان رشته‌هاي دانشگاهي اقتصاد را در قياس با رشته‌هاي پزشكي و مهندسي، بالاتر ارزيابي كرده و به آن بهاي بيشتري مي‌دهند. اما در كشور ما متأسفانه با اين كه همگان به اهميت اين رشته اذعان دارند، ولي در عمل توجه لازم به آن نشده است.

  • در دانشگاه پیام نور كارشناسي ارشد اقتصاد در 2 گرايش علوم اقتصادی و اقتصاد اسلامی ارائه شده است.

iStock_000016153672_Small

علوم اقتصادی
در اين گرايش که به آن اقتصاد محض نيز گفته مي شود، به طور اصيل به علم اقتصاد پرداخته مي شود. تاکيد اين گرايش بر روي تئوري هاي اقتصادي است. بر خلاف ساير گرايش‌هاي رشته اقتصاد که در يک زمينه خاص تخصص پيدا مي‌كنند، دانش آموختگان اين گرايش يک ديد کلي و کاملا نظري نسبت به علم اقتصاد پيدا مي‌کنند و به اين ترتيب زمينه مناسب جهت ورود به تخصص‌هاي مورد علاقه خود را کسب خواهند كرد.

منابع ترم اول دوره دانشپذیری علوم اقتصادی :

نام درس (تعداد واحد درسی)
 
    منابع درسی      مولف-مترجم    ناشر
اقتصاد خرد (4 واحد) تئوری اقتصاد خرد
تئوری اقتصاد خرد
هندرسون و کوانت
پی آر جی لیارد
رسا
نشر نی
اقتصاد کلان(4 واحد) تئوری و سیاستهای اقتصاد کلان ویلیام برانسون نشر نی

جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد علوم اقتصادی :

ترم دوم (6 واحد) ترم سوم (12 واحد)
زبان تخصصی (پیش نیاز) اقتصاد پولی (3 واحد) 
اقتصادسنجی (3 واحد) اقتصاد صنعتی (3 واحد)
روش تحقیق (پیش نیاز) اقتصاد محیط زیست (3 واحد)
اقتصاد توسعه (3 واحد) موضوعات انتخابی اقتصاد اسلامی (3 واحد)
ریاضیات برای اقتصاد (3 واحد)

ترم چهارم :

پژوهش محور پایان نامه ( 6 واحد)
آموزش محور تجارت بین الملل ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد) + پول و بانکداری الکترونیکی ( 2 واحد)

 

هدف و ضرورت

هدف‌ از تأسيس‌ دوره‌ كارشناسي‌ ارشد علوم‌ اقتصادي‌، تربيت‌ كارشناساني‌ است‌ كه‌تبحر كافي‌ در بررسي‌ و تحليل‌ مسائل‌ وپديده‌هاي‌ اقتصادي‌ يافته‌ و بتوانند با استفاده‌ ازدانش‌ علمي‌ خويش‌ آنها را ريشه‌يابي‌ نموده‌ وبراي‌ رفع‌ مشكلات‌ اقتصادي‌ قادر به‌ارائه‌ راه‌حل‌باشند.

آینده شغلی و بازار کار رشته علوم اقتصادی

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی علوم اقتصادی از سطحی از مهارتها و توانمندیها برخوردار می شوند که قادر به تجزیه و تحلیل مسائل اقتصادی در زمینه های صنعتی، کشاورزی، بازرگانی و خدمات در سطح کارشناسی شوند. نامبردگان همچنین آمادگی مشارکت و همکاری در ارائه خدمات برنامه ریزی، ارزیابی و پیش بینی و مشاوره در زمینه های مختلف اقتصادی را دارا می باشند ایشان صلاحیت احراز مشاغل کارشناسی در موسسات دولتی و غیردولتی را نیز خواهند داشت.

 

پاسخ بدهید