رشته مهندسی فناوری اطلاعات که زیرمجموعه گروه فنی در دانشگاه محسوب می‌شود دانشی را به مخاطب منتقل می‌کند که طی آن روش‌های جمع‌آوری اطلاعات، استفاده و انتقال آن میسر شود. مطالعه، طراحی، ساخت، راه‌اندازی، نگهداری سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، جمع‌آوری، سازمان‌دهی، طبقه‌بندی و انتقال اطلاعات مهم‌ترین اهدافی است که مهندسی فناوری اطلاعات آن را دنبال می‌کند. رشته فناوری اطلاعات در دوره کارشناسی متقاضیان را با عملیات شبکه و امور اجرا کردن آن در سازمان‌ها آشنا می‌کند و در پایان این دوره، اندک‌اندک وارد مباحث مدیریت پروژه می‌شود در دوره کارشناسی ارشد نیز ضمن تکمیل مدیریت پروژه به ارایه راه‌حل‌های مناسب برای مسایل پیچیده سازمانی می‌پردازد.

 

تفاوت‌ رشته نرم‌افزار با فناوری اطلاعات :

به‌طور کلی ارتباط میان فناوری اطلاعات و نرم‌افزار مانند رابطه پزشک متخصص و دکتر داروساز است، به این مفهوم که پزشک صرفا به تجویز دارو و داروساز به ساخت دارو می‌پردازد. در واقع مهندسی نرم‌افزار به‌صورت ریشه‌ای و بنیادین ضمن استفاده از پایه ریاضی و با عمق قابل توجه موضوعات را مورد توجه قرار می‌دهد، در حالی که مهندسی فناوری اطلاعات بیشتر جنبه‌های تکنولوژیک و کاربردی نرم‌افزار را بررسی می‌کند. به بیان دیگر مهندس نرم‌افزار به ارایه راه‌حل برای حل مسایل پیچیده سازمانی می‌پردازد، در حالی که مهندس IT پیاده‌سازی راه‌حل‌ها با استفاده از تکنیک را بر عهده می‌گیرد.

برنامه درسی (سرفصل) کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات:

منابع ترم اول دوره دانشپذیری مهندسی فناوری اطلاعات:

نام درس (تعداد واحد درسی)
 
    منابع درسی      مولف-مترجم    ناشر
برنامه ریزی استراتژیک ( ۳ واحد) مدیریت استراتژیک در فناوری اطلاعات و کسب و کار الکترونیکی 

(چاپ سوم)

توفیق جلاسی، البرشت اندرسن
امیرهوشنگ تاج فر، محمد مهدی پرهیزگار


تایماز
مدیریت توسعه نرم افزار ( ۳ واحد)
مدیریت توسعه نرم افزار مولف : امیرهوشنگ تاج فر پیام نور
مهندسی مجدد فرآیندهای تجاری ( ۳ واحد) باز مهندسی فرآیندهای کسب و کار (چاپ دوم) محمد قلی پور، فهیمه غنچه ای، آزیتا رفعت آتی نگر

جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات در دانشگاه پیام نور:

ترم دوم ( ۸ واحد) ترم سوم ( ۹ واحد)
گرافیک کامپیوتری پیشرفته ( ۳ واحد) پویانمایی و پویانمایی سه بعدی ( ۳ واحد)
طراحی واسط کاربر ( ۳ واحد) ساخت محیط های مجازی ( ۳ واحد)
روش تحقیق و سمینار ( ۲ واحد) شبکه های چندرسانه ای ( ۳ واحد)

ترم چهارم  :

پژوهش محور پایان نامه ( ۶ واحد)
آموزش محور مباحث پیشرفته در چندرسانه ای ( ۲ واحد) + سمینار ( ۲ واحد) +  بینایی ماشین ( ۲ واحد)
 • برای دریافت اطلاعات کامل ، برنامه و سرفصل دروس کارشناسی ارشد رشته مهندسی فناوری اطلاعات کلیــــــک نمایید.

توانمندی ها و ویژگی های لازم برای موفقیت در رشته مهندسی فناوری اطلاعاتی :

با توجه به ماهیت میان رشته ای مهندسی فناوری اطلاعات ، دانشجوی این رشته لازم است که به دو مبحث علوم مدیریت و کامپیوترعلاقه مند باشد . هم چنین باید در ریاضی توانمند بوده و قدرت تجزیه و تحلیل خوبی داشته باشد . زیرا به گفته «الکساندروف». ریاضیدان و فیلسوف معاصر شوروی ، علم ریاضی کاربرد فراوانی درسایر دانش ها ، صنعت و درهمه زمینه های مربوط به زندگی بشری دارد این رشته درحال حاضر از بین داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی دانشجو می پذیرد اما دکتر جلالی معتقداست که رشته IT باید از بین داوطلبان هر ? گروه آزمایشی دانشجو بپذیرد و آزمون این رشته باید به صورت نیمه متمرکز برگزار گردد تا علاقه مندترین و مستعد ترین داوطلبان وارد این رشته گردند . داوطلبانی که بیش از ورد به دانشگاه با کامپیوتر آشنایی داشته ودراین زمینه توانمند باشند.

توجه به نیازهای بازار کار

یکی از مهم‌ترین عوامل جذب نیرو در بازار کار توجه به نیازهای جامعه هنگام تربیت دانش‌آموختگان است. دکتر جلالی، در مورد نیاز فعلی بازار کار ایران در زمینه IT چنین اظهار می‌کند: در حال حاضر بازار کار ایران، بیش از هر چیز به تکنسین فناوری اطلاعات نیاز دارد که این امر مستلزم تحصیل در پایه کاردانی است، زیرا امروزه بسیاری از مراکز نظیر مدارس، بانک‌ها و غیره به سیستم کامپیوتر مجهز هستند و به افرادی نیازمندند که قادر به نگهداری و پشتیبانی از آن‌ها باشد و این اقدام نه به مهندس احتیاج دارد و نه فرد دیپلمه توانایی انجام این کار را دارد.
لذا با توجه به رشد فناوری اطلاعات در کشور، زمانی به مهندس IT احتیاج خواهیم داشت که برنامه‌های وسیع و مدیریتی در این حوزه داشته باشیم و IT تا لایه‌های عمقی جامعه نیز پیش رفته باشد.
در حال حاضر وزارت بازرگانی در پی آن است که سیستم تجارت ایران را مثل کشورهای پیشرفته، الکترونیکی کند. این پروژه بسیار پیچیده است و نیاز به تعداد قابل توجهی متخصص IT دارد. تا جایی که اگر تمامی دانشجویان ما وارد بازار کار شوند. باز هم پاسخگویی نیاز این پروژه و پروژه های مشابه نخواهند بود. حتی در کارهایی ساده تر مثل مکانیزه شدن سیستم یک اداره، نیاز به متخصص این رشته است. به عبارت دیگر در حال حاضر، همه چیز به سمت IT پیش می رود و به همین دلیل فارغ التحصیلان این رشته اگر توانمند باشند، بیکار نخواهد ماند.

زمینه‌های اشتغال

با توجه به گسترش روزافزون دنیای کامپیوتر امروزه بیش از هر زمان دیگری نیاز به متخصصان کامپیوتر احساس می‌شود. امروزه یک مهندس کامپیوتر اگر علاقمند به کار باشد، هیچ وقت با مشکل بیکاری روبه رو نمی‌شود. به خصوص مهندسین نرم افزار فرصت‌های شغلی بیشتری داشته و برای کارکردن نیاز به امکانات و تجهیزات زیادی ندارند. فرصت‌های شغلی این رشته به حدی گسترده و متعدد است که نه تنها فارغ التحصیلان این رشته به راحتی جذب بازار کار می شوند بلکه دانشجویان دو سال آخر این رشته نیز می توانند وارد بازار کار شده و فعالیت کنند. برای مهندسین سخت افزار هم امکان کار در شرکت‌های تولید کننده قطعات و دستگاه‌ها و مراکز صنعتی – تولیدی بسیار فراهم است و از نظر سطح درآمدی هم با توجه به دانش و پشتکار شخصی در حد قابل قبول و ایده آلی قرار دارند. از طرفی با توجه به استفاده روزافزون از شبکه اینترنت زمینه کار در این موضوع نیز بسیار مهیاست.

 

بازار کار رشته مهندسی فناوری اطلاعات

 • مطالعه، بررسی و امکان سنجی سخت افزار، شبکه و نرم افزار مورد نیاز
 • جمع آوری، سازمان دهی، طبقه بندی اطلاعات
 • ایجاد و نگهداری نرم افزارهای مورد نیاز مانند پست فارسی و ابزار جستجوی اطلاعات فارسی
 • طراحی و پیاده سازی شبکه های محلی
 • مطالعه و بررسی ابزار مخابراتی مناسب برای انتقال اطلاعات
 • مطالعه و بررسی سیستم‌های نرم افزاری مناسب برای سازماندهی و استفاده از اطلاعات مانند سیستم‌های عامل و سیستم‌های بانک اطلاعاتی
 • مطالعه و شناسایی شیوه‌های جدید برای اطلاع رسانی

بازار کار رشته امنیت

 1. تولید محصولات نرم افزاری و سخت افزاری مانند:
 • دیوار آتش ( fire walls )
 • سیستمهای کنترل نفوذ ( Honey pots )
 • سیستمهای تشخیص نفوذ ( IDS & IPS )
 • سیستمهای پالایش ( Filters)
 1. فراهم سازی امنیت لازم برای تراکنش‌های مالی بانک‌ها
 2. فعالیت در مراکز داده و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت برای تامین امنیت سرورها
 • بازار کار رشته تجارت الکترونیک
 1. فعالیت در بانک‌ها حول محور پول الکترونیک مانند:
 • بانکداری اینترنتی
 • بانکداری از طریق موبایل
 1. ایجاد سایت‌های ارائه دهنده خدمات تجارت الکترونیک

مکان‌هایی که در ایران می توان در آن‌ها مشغول به کار شد
شرکت‌های نرم افزاری مانند همکاران سیستم و پرورش داده‌ها
شرکت‌های سخت افزاری
شرکت‌های ارتباطی و شبکه
شرکت‌های مخابراتی
شرکت‌های تجاری مانند بانک‌ها و دیگر موسسات مالی و اعتباری

صنعت و بازار کار
 فارغ التحصیلان این رشته در این حوزه ها می توانند فعالیت کنند:
۱) مطالعه، بررسی و امکان سنجی سخت افزار، شبکه و نرم افزار مورد نیاز
۲) جمع آوری، سازمان دهی، طبقه بندی اطلاعات
۳) ایجاد و نگهداری نرم افزارهای مورد نیاز مانند پست فارسی و ابزار جستجوی اطلاعات فارسی
۴) طراحی و پیاده سازی شبکه های محلی
۵) مطالعه و بررسی ابزار مخابراتی مناسب برای انتقال اطلاعات
۶) مطالعه و بررسی سیستم های نرم افزاری مناسب برای سازماندهی و استفاده از اطلاعات مانند سیستم های عامل و سیستم های بانک اطلاعاتی
۷) مطالعه و شناسائی شیوه های جدید برای اطلاع رسانی

1

 

 

پاسخ بدهید