دوره کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی (EMBA) یا Executive Master of Business Administration معمولاً برای کسانی طراحی می­شود که در حال حاضر در یک سازمان مسئوایت اجرایی به عهده دارند و یا از سالها سابقه و تجربه مدیریتی برخوردارند و قرار است در یک دوره کاملاً کاربردی و فشرده در سطوح بالاتری از مدیریت سازمان خود مشغول به فعالیت شوند.

مثلاً کسی که در رشته مهندسی عمران تحصیل کرده، و قصد دارد در رشته تخصصی خود شرکتی تاسیس کرده و کار اقتصادی کند، با تحصیل در این رشته می­تواند مهارتهای لازم از قبیل نحوه جذب سرمایه، روشهای جذب و استخدام نیروی انسانی، روشهای بازاریابی و تبلیغات و… را فرا گیرد.نامرتبط بودن رشته کارشناسی دانشپذیران می تواند باعث تلفیق رشته مدیریت با یک رشته تخصصی شده و زمینه پرورش مدیران و کارآفرینان متخصص را فراهم نماید.

مدیریت اجرایی

برنامه درسی (سرفصل) کارشناسی ارشد پژوهش هنر و تعداد واحدها :

منابع ترم اول دوره دانشپذیری:

نام درس (تعداد واحد درسی)
 
    منابع درسی
زبان تخصصی (۳ واحد) جزوه زبان تخصصی
مدیریت مالی و اقتصاد مدیریت(۲ واحد) اقتصاد مدیریت
حسابداری مدیریت (۲ واحد) مدیریت مالی
دیدگاه استراتژیک (۲ واحد) مدیریت استراتژیک پیشرفته

جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی در دانشگاه پیام نور:

ترم دوم ( ۱۶ واحد)
تحلیل رفتار و مدیریت منابع انسانی ( ۲ واحد)
مدیریت تکنولوژی و نوآوری (۲واحد)
مدیریت طرح های توسعه (۲واحد)
مدیریت بازاریابی (۲واحد)
سیستم های اطلاعاتی مدیریت (۲واحد)
بازرگانی بین الملل (۲واحد)
مهارت های عمومی مدیریت ( ۲ واحد)
مسائل جاری مدیریت ( ۲ واحد)

 

ترم سوم گرایش استراتژیک ( ۶ واحد) ترم سوم گرایش بازاریابی صادرات ( ۶ واحد)
برنامه ریزی استراتژیک ( ۲ واحد) مدیریت استراتژیک بازاریابی ( ۲ واحد)
مدیریت تحول برنامه های استراتژیک ( ۲ واحد) تحقیقات بازاریابی ( ۲ واحد)
کارگاه تحلیل استراتژی های موفق ( ۲ واحد) ارتباطات بازاریابی ( ۲ واحد)

ترم چهارم هر دو گرایش :

پژوهش محور پایان نامه ( ۴ واحد)
آموزش محور روش تحقیق ( ۲ واحد) + سمینار ( ۲ واحد)

تفاوت های MBA و مدیریت اجرایی

مدیریت اجرایی برای اشخاص باتجربه ای طراحی شده است که بیشتر قصد بالا بردن توانایی خود برای شکل دهی ایده هایشان را دارند تا کسب مهارت در مدیریت و در مقابل MBA بیشتر مورد تقاضای جوانترهایی است که تازه دوره لیسانس خود را به پایان رسانیده اند و هنوز به کاری مشغول نشده اند و تمایل دارند مهارتشان را در مدیریت بالا ببرند .

در حالی که MBA با تئوری های روز مدیریت مرتبط است ، کسانی که در رشته مدیریت اجرایی تحصیل می کنند سعی در افزایش تجارب شخصی دارند.
در مدیریت اجرایی دید مدیریتی تر و  در MBA نگاه فنی به مسائل مدیریتی بیشتر است.

ادامه تحصیل :

دانش‌آموختگان رشته مدیریت اجرایی یا MBA می‌توانند در هر یک از رشته‌های مربوط به مدیریت نظیر مدیریت تکنولوژی، مدیریت مالی، رهبری و رفتار سازمانی در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند. در واقع دانش‌آموختگان هر یک از رشته‌های مرتبط با مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند برای ادامه تحصیل در همان رشته و یا سایر رشته‌های مدیریتی در آزمون مربوطه شرکت نمایند.

بازارکار، وضعیت استخدام و آینده شغلی کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی :

کاربرد وسیع دانش مدیریت، رویکرد کاربردی این رشته (در مقایسه با سایر رشته‌های مدیریت)، تنوع فعالیت‌ها در این رشته (مشاوره مدیریت، اداره سازمان‌ها یا بخش‌هایی از آن، کارآفرینی، فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی) و جوان بودن رشته در کشور باعث شده تا این رشته بازار کار گسترده و سطح درآمد بالایی را برای دانش‌آموختگان به همراه داشته باشد. البته در این رشته توانمندی‌های فردی، علاقه و معلومات گسترده و مطالعات جانبی نقش بسیار مهمی در موفقیت دانش‌آموختگان دارد.

پاسخ بدهید