رشته معماری دارای دو جنبه هنری و فنی است که درسهای طراحی، زیبایی شناسی و نحوه زیبا کردن حجم‌ها ، نماها و پلان‌ها به هنر بر می‌گردد و دروسی مثل سازه‌های بتنی و فلزی، مقاومت مصالح، ایستایی، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی به جنبه‌ فنی این رشته مربوط می‌شود.
در این رشته دروس هنری اهمیت بیشتری داشته و دروس علمی و فنی در راستای دروس هنری است. برای مثال یک معمار در طراحی خانه باید فضای آرامش‌بخشی را ایجاد کند تا باعث اضطراب ، خستگی و دلتنگی نگردد. کاری که بیش از رعایت اصول فیزیکی مثل نور و صوت، نیاز به آشنایی با اصول زیبایی‌شناسی دارد.

رشته ارشد مهندسی معماری دارای ۷ گرایش معماری پایدار، معماری فضاهای آموزشی و فرهنگی، معماری فضاهای بهداشتی درمانی، معماری فناوری، معماری مسکن، معماری فنی . گرایش معماری می باشد.

 

گرایش معماری پایدار

کاربرد مفاهیم پایداری و اهداف توسعه پایدار در جهت کاهش اتلاف انرژی وآلودگی محیط زیست در معماری، مبحثی به نام معماری پایدار را به وجود آورده است.

هدف از گرایش معماری پایدار استفاده حداکثر از امکانات محیط طبیعی و استفاده بهینه از فن‌آوری‌های معاصر و همچنین مصرف بهینه منابع، حذف پسماند و کنترل آلودگی‌های محیطی می باشد. این گرایش یکی از جدیدترین گرایش‌ها در سطح ملی و بین ‌المللی است.

نمونه بارز یک معماری پایدار برج “هرست” در نیویورک است قراردارد که توسط نورمن فاستر، معمار بسیارمعروف، طراحی شده است.  معمار با انتخاب طرحی منحصربه‌فرد برای این بنا، موجب کاهش ۲۰ درصدی فولاد مصرفی در ساخت آن شده است. همچنین، ساختمان مجهز به سنسورهای حساس به نور خورشید برای تنظیم روشنایی لازم درفضاهای داخلی است.
گرایش معماری فن آوری

دانش آموختگان در این گرایش بر طراحی فنی ساختمان و روش‌های بهینه ساخت آثار معماری و استفاده از تکنولوژی‌های مناسب در طراحی، ساخت و بهره برداری از بنا آشنا می شوند.

این گرایش نیز از نظر محتوای دروس تا حد زیادی به رشته تکنولوژی معماری شباهت دارد ولی بر خلاف رشته تکنولوژی ، برای ورود به این رشته بایستی کنکور و اسکیس معماری را پشت سر بگذارید.

 

گرایش معماری مسکن

این گرایش به مسائل مرتبط با مسکن و انجام پژوهش‌های مرتبط با آن، آموزش علوم و مهارت‌های مورد نیاز در حوزه  طراحی واحدها و مجتمع‌های مسکونی می پردازد.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور ارشد و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحدها، دانشگاه های دارای رشته ارشد مهندسی معماری، معرفی سایر رشته های ارشد و دکترای معماری (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.


برنامه درسی (سرفصل) ارشد مهندسی معماری و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : ۳۲ واحد
دروس پایه : ۸ واحد
دروس تخصصی انتخابی : ۸ واحد
پروژه های طراحی : ۱۴ واحد
دروس اختیاری : ۲ واحد

 

دروس پایه
نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
روش تحقیق معماری ۲ سیر اندیشه های معماری ۲
حکمت هنر اسلامی ۲ جمع ۸
نظریه و روشهای طراحی ۲

 

 

 

 

پروژه های طراحی
نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
طرح معماری ۱ ۴ طرح معماری ۲ ۴
رساله و طرح نهایی ۶ جمع ۱۴

 

 

 

دروس تخصصی انتخابی
نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
سازه های سنتی ۲ سازه های نو ۲
معماری همساز با اقلیم ۲ روشهای پیشرفته ساخت ۲
نظریه های مکانیابی ۲ برنامه ریزی کالبدی معماری ۲
تنظیم شرایط زمین ۲ روان شناسی محیط ۲
حقوق معماری ۲ جمع ۲۰
مدیریت پروژه ۲
  •  دانشجو موظف است ۸ واحد از دروس فوق را انتخاب کند.

آینده شغلی و بازار کار:
با توجه به این که در سطح کارشناسی به جنبه‌های فنی معماری توجه بیشتری می‌شود ، در نتیجه فارغ‌التحصیل این رشته می‌تواند به ساختمان سازی (طراحی فنی ساختمانهای مختلف) بپردازد اما فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد چون جنبه‌های هنری معماری را آموزش دیده است، بیشتر بههنر معماری می‌پردازد. در یک مثال می‌توان گفت که نوع کار لیسانس و فوق لیسانس معماری مثل نوع کار پزشک عمومی و پزشک متخصص است. یعنی لیسانس معماری به کلیات معماری می‌پردازد و فوق لیسانس معماری به صورت تخصصی در این رشته فعالیت می‌کند.

وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر:
مطابق موارد گفته شده در قسمت آینده ‌شغلی ، بازار کار و درآمد به نظر می‌رسد در شهرهایی غیر از تهران و حتی روستاها و شهرستانها امکان کاربرای فارغ‌التحصیلان به راحتی میسر باشد و در این مورد احساس نیاز می‌شود.

 

پاسخ بدهید