یکی از نخستین اصولی که باید در ماراتن کنکور به آن توجه کنیم، انتخاب روش صحیح یادگیری است. روش یادگیری چنانچه مناسب انتخاب شود، در میزان پیشرفت تحصیلی بسیار مؤثر است. به همین دلیل در این مقاله ابتدا با انواع روش‌های یادگیری آشنا می‌شویم و سپس تلاش می‌کنیم روش مناسب را برگزینیم.

 

 

روش‌های یادگیری:

  • روش دیداری: مطالب بیشتر از طریق مطالعه، دیدن نمودارها و اشکال در ذهن ثبت می‌شوند.
  • روش شنیداری: اکثراً اطلاعات از طریق شنیدن به ذهن منتقل می‌شود.
  • روش شهودی: اطلاعات بیشتر از طریق تجزیه‌وتحلیل روابط موجود بین موضوعات درسی آموخته می‌شود.
  • روش انفرادی: مطالب بیشتر توسط خود فرد مطالعه کننده و به‌صورت انفرادی مطالعه می‌شود.
  • روش جمعی: مطالب بیشتر از طریق بحث‌های بین گروهی، آموزش داده می‌شوند.
  • روش اتفاقی: یادگیری مطالب در این روش هیچ نظم و قانونی ندارد.
  • روش پلکانی: مطالب در چندین مرحله و به‌صورت تدریجی آموزش داده می‌شود.

اینک که انواع مختلف یادگیری به‌اجمال مطرح شد باید دید که چه روشی برای یادگیری مناسب‌تر است و آیا باید از یک روش استفاده کرد یا بنا به اقتضای مطلب، ترکیبی از روش‌ها را به‌ طور هم‌ زمان به کار برد؟ پاسخ به‌ این سؤال در پیشرفت درسی شما بسیار مؤثر خواهد بود.

باید بپذیریم که روش یادگیری افراد با یکدیگر متفاوت است و هر یک از ما با یکی از روش‌های یادشده بهتر ارتباط برقرار می‌کنیم، اما همه‌ی ما یک هدف مشترک داریم و آن موفقیت در کنکور است.

در ادامه پیشنهاد‌هایی را مطرح می‌کنیم که برحسب تجربه به‌عنوان بهترین راه‌های یادگیری اثبات‌شده‌اند و اجرای آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر مطالب را یاد بگیرید:

۱- چون باید مطالب را به نحوی فرابگیرید که سر جلسه آزمون در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پاسخ برسید، بنابراین دقیق خواندن مطالب از اهمیت خاصی برخوردار است.

۲- برای آن‌ که مطالب فراگرفته شده که به ‌دقت خوانده‌اید، عمق پیدا کند، طرح سؤالات و پاسخگویی به‌ آن‌ها یعنی خواندن تجسمی مفید است.

۳- برای خواندن و مطالعه دقیق، سازمان دادن و مرتب کردن، تشخیص مهم از غیر مهم، علامت‌ گذاری و حاشیه ‌نویسی و خلاصه کردن از ضروریات است. این فنون فهم مطالب و یاد‌آوری سریع‌تر آن‌ها را افزایش می‌دهد و تسلط بر مطلب را محقق می‌سازد.

۴- بهترین روش خواندن، خواندن بی‌صدا توأم با دقت است. خواندن با صدای بلند ممکن است موجب حواس‌پرتی شما شود و یادگیری را کاهش دهد.

۵- بسیار دیده‌شده است که دو یا چند نفر برای درس خواندن دورهم جمع شده‌اند ولی جو غالب، حرف‌های خارج از درس است. از اتلاف وقت خود در این مکان‌ها بپرهیزید.

 

پاسخ بدهید